Možgani bolje absorbirajo nove informacije, če nekajkrat na teden jeste mastne ribe, kot sta losos ali skuša, ali jemljete kapsule z ribjim oljem. Po raziskavi na živalih, ki so jo psihologi s Kalifornijske univerze v Los Angelesu objavili v reviji Neuroscience, se ta sposobnost še poveča, če se vsak dan tudi gibljete.
Eksperimentalna nastavitev
Raziskovalci so nekaterim laboratorijskim podganam dali krmo, ki so ji dodali ribjo maščobno kislino DHA. Drugi skupini živali so dali standardno krmo [RD].
Raziskovalci so obe skupini podgan razdelili v dve podskupini. Ena podskupina je v kletki dobila tekalno stezo, na kateri so podgane lahko tekale, kolikor so želele [Exc]. Druga skupina ni imela dostopa do fitnes naprav, zato se je zelo malo gibala [Sed]. Po enem tednu so raziskovalci preizkusili učne sposobnosti laboratorijskih živali s testom Morrisovega vodnega labirinta.
Sposobnost učenja
Morrisov test vodnega labirinta je sestavljen tako, da podgane večkrat postavimo v akvarij, kjer je nekje tik pod vodno gladino skrita ploščad. Nato izmerite, koliko časa živali potrebujejo, da najdejo ploščad [latenca]. Zaradi dodajanja DHA je bil čas iskanja krajši, v kombinaciji s telesno vadbo pa še krajši.
BDNF
Povečanje sposobnosti učenja je bilo verjetno posledica povečane sinteze BDNF. BDNF omogoča rast možganskih celic in oblikovanje novih povezav, tako da lahko možgani sprejemajo nove informacije. DHA je povečala koncentracijo BDNF, s tem da je bilo to povečanje večje v kombinaciji z vadbo.
V možganskih celicah podgan je bila ugotovljena povezava med aktivnostjo nevronsko anabolične molekule Akt in BDNF. Večja kot je bila aktivnost, večja je bila tudi koncentracija BDNF in Akt.
Zaključek
"Učinki prehrane in vadbe na možgane so vse bolj priznani, zato se sprašujemo, kakšni bi bili kombinirani učinki obeh, kot se običajno pojavljajo v vsakodnevnih življenjskih pogojih," so zapisali raziskovalci. "Pokazalo se je, da nezdrava prehrana z visoko vsebnostjo nasičenih maščob zmanjšuje raven sinaptične plastičnosti in kognitivne funkcije, povezane z BDNF, medtem ko je sočasna izpostavljenost vadbi kompenzirala učinke prehrane."
"Sedanje študije kažejo, da lahko telesna vadba okrepi koristi zdrave prehrane za nevroplastičnost. Te študije prikazujejo plastičnost, ki jo posreduje BDNF, kot ključni vmesni mehanizem za učinke prehrane in življenjskega sloga na možgane."
"Pričujoči rezultati so pomembni, saj kažejo, da je mogoče prirojeno sposobnost možganov, da izkoristijo učinke prehranskih dodatkov z DHA in telesne vadbe, uporabiti za premagovanje nevroloških motenj, ki vplivajo na kognitivne sposobnosti."
Študija